Virtuves izkārtojums – viss, kas jums jāzina

Spread the love

Pareizais virtuves dizains radīs efektīvu telpu, kas ir droša un ērta visai ģimenei

Tie var būt būvēti ēdiena gatavošanai, taču mūsdienu virtuves bieži tiek veidotas, domājot par daudz ko citu. Atkarībā no jūsu istabas lieluma, iespējams, vēlēsities vienā ēkā apvienot ēdiena gatavošanas un sagatavošanas zonas ar ēdamistabas un dzīvojamām zonām. Tāpēc ir tik svarīgi iepazīties ar visizplatītākajiem virtuves izkārtojumiem un izvēlēties piemērotāko savai vietai.

Mūsdienās daudzi cilvēki vēlas ģimenes centru, kur ikviens var sanākt kopā, lai ieturētu maltītes, taču viņiem joprojām ir vieta, kur darīt savu lietu – atpūsties uz dīvāna, panākt TV, pārlūkot internetu vai iekļauties mājas darbos. Pat ja jums nav daudz vietas, virtuvē, kur baudīt vīna glāzi vai vakariņas ar draugiem, jūs varēsit piedalīties sarunā, gatavojot maltīti.

Runājot par telpas funkcionālo daļu, labs izkārtojums maksimāli izmantos pieejamo vietu un saglabās visu labi sakārtotu, ar rokām visbiežāk lietojamiem priekšmetiem. Bet tas viss nav saistīts ar krātuvi. Plūsma ir svarīgs apsvērums. It īpaši atvērtā plānojuma telpā vai vietās, kur apiet ir vairākas durvju ailes vai sala.

Izkārtojuma izmantošana, lai virzītu satiksmi prom no bīstamiem karstajiem punktiem un lietotājam draudzīgu vietu virzienā, piemēram, dzērienu ledusskapis vai atpūtas zona, nodrošinās, ka jūsu virtuve ir praktiska, droša un sabiedriska telpa visiem tās lietotājiem, tostarp viesiem un bērniem.

Kā plānot virtuves izkārtojumu
Vairumā gadījumu vispiemērotāko dizainu noteiks jūsu istabas izmērs un forma, un vienmēr ir noderīgi apsvērt klasisko ‘darba trijstūri’. Šī koncepcija ir paredzēta, lai samazinātu piepūli un pastaigas attālumu starp izlietni, ledusskapi un plīti, novietojot tos uz trīsstūra trīs punktiem.

Šī pieeja darbojas ar lielāko daļu virtuves izkārtojumu, lai gan, ja jums ir jāvada visas ierīces un izlietne gar vienu sienu, jums, iespējams, būs jāsaplacina trijstūris. Lai to izdarītu, novietojiet trīs punktus vienā līnijā, veicot tikai dažus soļus starp tām.

Tomēr nekas nav akmenī iecirsts. “Ja trīsstūris darbojas jūsu virtuvē, tas ir lieliski, bet nejūtat, ka jums ir jābūt tā vergam,” saka virtuves dizainers Marks Vilkinsons. “Ja jums ir jānoiet daži papildu soļi, tas būs tā vērts, ja tas nozīmē, ka jūs varat iekļaut papildu elementu, kas jums patiešām patīk, kas citādi neiederētos dizainā.”

Kā es varu kontrolēt cilvēku plūsmu virtuvē?
Darbvietai var būt izšķiroša nozīme, taču arī cilvēku pārvietošanās pa virtuves telpu kopumā ir rūpīgi jāpārdomā. Galvenie mērķi ir atturēt bērnus no bīstamām vietām un atturēt viesus no ceļa. Apskatiet ledusskapja novietošanu pie sliekšņa, lai bērni varētu piekļūt dzērieniem un uzkodām, nemaldoties uz jūsu ceļa. Atvērta plānojuma telpās pārliecinieties, ka maršruts no ieejas dārzā nav netraucēts, un padomājiet par to, kā vislabāk viesus novirzīt uz atpūtas zonām.

Sala var darboties kā noderīgs vairogs pavāram – novietojiet bāra krēslus gar pretējo pusi, lai viesiem dotu vietu laktai drošā attālumā. “Lielā telpā apsveriet iespēju izmantot divas salas, lai radītu vairāku plūsmu iespējas,” saka Graham Barnard, MD no Matrix Kitchens.

Mēģiniet mainīt dekoru, lai norobežotu atsevišķas ēdamistabas, atpūtas telpas, ēdiena gatavošanas un biroja telpas daudzfunkcionālā telpā. “To var panākt, izmantojot dažādas grīdas apdares, krāsas krāsas un apgaismojumu katrā no zonām,” saka Roberts Bērnets, Holloways of Ludlow dizaina vadītājs.

“Neaizmirstiet, ka jūs vienmēr varat stratēģiski novietot sienu vai iekļaut telpas dalītāju, piemēram, pusaugstu sienu vai glabāšanas vienību, lai palīdzētu aizsegt noteiktas zonas,” konsultē Skotu Nikolsons, kameras mēbeļu nodaļas vadītājs. “Tas patiešām ir jānovieto uzmanīgi, lai neaizkavētu gaismu, bet mēs ļoti veiksmīgi izmantojam šīs funkcijas arvien vairāk mūsu dizainu.”